A „legmagyarabb Habsburg”, József nádor és Alexandra Pavlovna Romanova nagyhercegnő 1799-ben kötött szerelmi házasságot Szentpétervárott, ortodox, majd r. kat. szertartás szerint. A fiatal nádorné 1801-ben, gyermeke születése után elhunyt. Kívánsága szerint Ürömön nyugszik. A kápolnában szombatonként ortodox pap kórus kíséretében szentmisét tart.
Minden szombaton délelőtt 10 órakor szentmisével, majd a kriptában rövid gyászszertartással adóznak Alexandra Pavlovna emlékének. A szertartás alatt és közvetlenül azt követően a kápolna nyitva áll minden hívő és világi érdeklődő előtt.
A kápolnát a Romanov család alapítványa "működtette", amíg tudta. 1917 utáni története is elég fordulatos - 2004-ben nyerte vissza régi fényét. "Alexandra Pavlovna, a magyarok királynéja" címmel Szakály István fogatott dokumentumfilmet a témában.
Minden szombaton délelőtt 10 órakor szentmisével, majd a kriptában rövid gyászszertartással adóznak Alexandra Pavlovna emlékének. A szertartás alatt és közvetlenül azt követően a kápolna nyitva áll minden hívő és világi érdeklődő előtt.