illusztráció illusztráció

18 éve mérték a legmagasabb hőmérsékletet Magyarországon

Felnőtt korba lépett a hazánkban mért legmagasabb hőmérséklet rekordja. De hányszor közelítettük meg az elmúlt évek során?

Hétvégén visszatért a kánikula, ma is izzadhatunk a többfelé 30 fokot meghaladó hőségben. Ez a meleg azonban eltörpül amellett a forróság mellett, ami tizennyolc évvel ezelőtt ilyenkor hazánkban volt. Lássuk milyen folyamatok eredményezték az extrém hőséget, nézzük meg milyen, máig fennálló rekordokat állított be 2007. július 20-a.

Az extrém forróság receptje

A Kárpát-medence fölé ekkor egy hatalmas kiterjedésű, stabil anticiklon helyeződött, amelynek középpontja Közép-Európa térségében húzódott. Ez a magasnyomású zóna hosszú napokra blokkolta a ciklontevékenységet, így zavartalan napsütés és gyenge légmozgás uralkodott. A légkörben lefelé irányuló, úgynevezett leszálló légmozgások uralkodtak, amelyek nemcsak felhőoszlató hatásúak, hanem a levegőt is tovább melegítik és szárítják. Ezzel párhuzamosan délnyugati–déli áramlással afrikai eredetű, forró és száraz légtömeg áramlott térségünkbe, amely 850 hPa szinten (kb. 1500 m magasságban) már 24–25 fokos hőmérsékletű volt.

Így ért el minket a 18 évvel ezelőtti hőhullám. Adatforrás: ERA5, vizualizáció: Időkép

A talaj kiszáradása tovább növelte a felmelegedés mértékét, mivel a beérkező napsugárzás energiája nem a víz elpárologtatására, hanem a levegő hevítésére fordítódott. Ez a légköri és felszíni folyamatokból álló „hőerősítő spirál” vezetett ahhoz, hogy a levegő hőmérséklete az Alföld déli részén meghaladta a 41 fokot. 

Magyarország legforróbb napja

Már az ezt megelőző napokban előfordultak 40 fok feletti értékek. Július 18-án és 19-én is 41 fokkal dőlt meg a napi melegrekord, melyeket Dunaújvárosban (Kisapostag), illetve Kiskunhaloson mértek. A történelmi hőhullám azonban július 20-án érte el tetőpontját. Ezen a napon Kiskunhalason 41,9 fokig emelkedett a hőmérséklet, ami a mai napig abszolút melegrekordnak számít hazánkban. Ez a mérés a hét évvel korábbi, Békéscsabán regisztrált 41,7 fokot múlta felül. De nem ez volt az egyetlen hőmérsékleti rekord aznap:

  • Budapesten 40,7 fokot mértek, ami a valaha mért legmagasabb hőmérséklet a fővárosban.
  • Hazánk legmagasabb pontján, Kékestetőn is 31,4 fokra emelkedett a hőmérő higanyszála, mely megdöntötte a fél évszázada fennálló 30,5 fokos rekordot.
  • A legmagasabb minimumhőmérséklet rekordja is megdőlt, Pécs-Árpádtetőn 27,9 fokot mért az Országos Meteorológiai Szolgálat (új nevén HungaroMet).
  • Dunaújvárosban 33,3 fok volt a napi középhőmérséklet, ami szintén rekordnak számít.

A rendkívüli hőség komoly megterhelést jelentett az emberi szervezet számára. 2007 nyarán – különösen a július 15–24. közötti forró periódusban – jelentősen megugrott a halálozások száma. A hőhullám a közlekedésben és az ellátásban is gondokat okozott. A nagy melegben az acélsínek hőtágulása miatt a MÁV sebességkorlátozásokat vezetett be több vasútvonalon.

Tavaly megszorongattuk

Szerencsésnek nevezhető, hogy az azóta eltelt 18 évben nem dőlt meg ez a 41,9 fokos országos melegrekord, annak ellenére, hogy a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak az extrém hőhullámok. Forró nyarakban 2007 óta sem volt hiány, és az elmúlt években néhányszor már sikerült megközelítettük az országos csúcsot. Nem egyszer jártunk 41 fok felett:

  • 2017. augusztus 4.: Az évtized legkomolyabb hőhulláma tombolt, Békéssámsonban 41,4 fokot mértek, ami mindössze fél fokkal marad el az abszolút melegrekordtól, és a 2017-es év legmagasabb hőmérséklete volt.
  • 2024. július 14.: Forró nyarakból a 2020-as évben is bőven jutott. Az elmúlt év júliusában extrém magasságba emelkedett a hőmérséklet. Július 14-én Körösszakálon 41 fokig melegedett a levegő.
  • 2024. július 16.: Két nappal később tetőzött a hőhullám: Kelebián 41,6 fokot mért a HungaroMet. Ez csupán három tized fokkal maradt el a 2007-es 41,9 foktól.

Látható, hogy 3 alkalommal is közel jártunk, de a 2007. július 20-i országos rekord továbbra is áll, habár 2024 nyarán már nem sok kellett, hogy elérjük. 

A tendencia sajnos azt mutatja, hogy a nyarak egyre forróbbak. 2007 extrém hősége sokáig egyedülálló csúcsnak tűnt, de mára már nem példa nélküli, hogy 40 fok fölé megy a hőmérséklet. A jövőben könnyen megdőlhet az abszolút rekord is, ha folytatódik a melegedés, és könnyen lehet, hogy nem kell újabb 18 évet várnunk rá.

Borítókép: Ancika0811

Szavazás

Hol vészelted át a rekordhőséget?

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés